برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

جلوگیری از عرق کردن زیاد در تابستان

داریم به روز های سخت گرمای تابستان 1400 نزدیک میشویم و واقعا امسال یکی از گرم ترین تابستان ها را تجربه میکنیم به دلیل عدم بارندگی کافی برم در فصل زمستان و عدم بارندگی مناسب در بهار (1400) ، این مورد میتونه تابستان رو برای ما خیلی سخت گرم و تاقت فرسا کند ، بخصوص افرادی که در فضای باز کار میکنند و مستقیم زیر تابش نور خورشید هستند و در برابر اشعه UV و فرابنش خوردشید هستند میتونه افتاب سوختگی و عرق زیر پیشانی و زیر بغل و دیگر اعضای بدن را به همراه داشته باشد ، که در این مطلب به کلیه این موراد اشاره میکنیم .

 

اول بیاید با این شروع کنیم که علت اصلی عرق کردن ما چیه افرادی رو داریم که تو خونه درحلی که نشسته اند و زیر هوای خنک کولر روی کاناپه لم دادند و تلویزیون میبینند عرق میکنند و باعث سوزش میشود بیاید این موارد را اول برسی کنیم سپس به ادامه مطلبمون بپردازیم .

 

چرا عرق میکنیم ؟

عرق کردن نشانه های متفاوتی دارد یکی از این نشانه ها نشان دهنده این است که بدن ما داره خنک میشه ، ولی گاهی اوقتات عرق کردن میتونه دلایل مختلفی داشته باشد ازجمله گرمای هوا ، ورزش ، نوسانات هورمونی و احساسات باشد .عرق کردن یک عمل طبیعی در بدن و به تنظیم دمای بدن کمک میکند .

عرق یک محلول است که از بدن خارج میشود و 99درصد از آب تشکیل شده است ولی با این وجود ترکیبات از قبیل کلرید ، سدیم ، پتاسیم ، بی کربنات ، کلسیم ، منیزم ، آمونیاک دارد که بعداز اینکه عرق شما خشک شد میتواند اثر این مواد را روی پوست خود مشاهده کنید.

دو غده در بدن وجود دارد که کار ترشح عرق را برعهده دارند به نام های غدد اکریژن و آپوکرین ، غده اکریژن بیشتر وظیفه ترشح آب را برعهده دارد و به دلیل آزاد شدن نمک و تروتئین های اضافی به طور همزمان ، آن را شور توصیف میکند ، این غده بیشتر قسمت های بدن را میپوشاند ، گرچه عرق در کف دپا ،پیشانی و کف دست متراکم تر است .

یک غده در زیر بغل ، کشاله ران و ناحیه قفسه سینه قرار دارند و مسئول بوی بدن است این غده مواد روغنی را ترشح میکند که از طریق کانال های مورسوب میکنند ، به همین دلیل در مناطقی یافت میشود که بیشتر میزانم تراکم مو را دارد ، از آنجا که فولیکول های مو می توانند باکتری ها و بو را به دام بیندازند ، معمولاً این مناطق بیشترین بوی خوش را دارند.

غدد عرق برای حفظ دمای بدن در یک سطح ثابت (بین 36 تا 37 درجه) اساسی هستند ، زیرا وقتی بدن بیش از حد گرم می شود ، می تواند روند تنظیم حرارت طبیعی ما را که منجر به هایپرترمی ( بیش از حد هیپوترمی) می شود ، غلبه کند . 

 

نشانه های عرق زیاد چیست ؟

تعریق زیاد معمولاً به این صورت تعریف می شود که در فعالیتهای روزمره شما تداخل ایجاد کرده و باعث پریشانی عاطفی شود. دلایل زیادی برای تعریق شدید وجود دارد ، با یائسگی و بارداری احتمال تجربه عوارض جانبی آن از جمله گرفتگی و لباس های خیس شده در شما افزایش می یابد. 

بیماری های زمینه ای پزشکی مانند پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید) ، دیابت ، کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) و هایپرهیدروز نیز ممکن است منجر به تعریق زیاد ، تعریق شبانه و عدم تحمل گرما شود. چاقی و اعتیاد به الکل نیز می تواند باعث عرق کردن شدید شود.

اختلالات غده عرق دلیل اصلی بروز هر گونه مسئله مرتبط با عرق است و می تواند منجر به تعریق بیش از حد ، کاهش تعریق و حتی بدون تعریق شود. وضعیت مسئول تعریق زیاد ، هایپرهیدروز نامیده می شود و اغلب بی ضرر است.

هایپرهیدروز بیماری تهدید کننده زندگی نیست ، با این حال می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد و منجر به کناره گیری اجتماعی و احساس خودآگاهی شود. این می تواند بیشتر قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار دهد ، اما معمولاً زیر بغل ، دست ها و پاها را تحت تأثیر قرار می دهد. 

 

دست

دو نوع هیپرهیدروز وجود دارد ، اولیه و ثانویه ، و هر دو با تعریق غیر طبیعی ، بیش از حد و فعالیت بیش از حد در غدد عرق مشخص می شوند. 

هایپرهیدروز اولیه هیچ دلیل پزشکی ندارد و تعریق زیاد لزوماً مربوط به گرما و ورزش نیست.

از طرف دیگر ، هایپرهیدروز ثانویه برعکس است. این بدان معناست که هرگونه تعریق شدید ناشی از یک بیماری پزشکی از قبل موجود است. 

اگر نگران تعریق غیرطبیعی هستید ، یا تغییرات ناگهانی در سطح عرق را تجربه می کنید ، با پزشک خود مشورت کنید زیرا این ممکن است به معنای وجود بیماری زمینه ای باشد و نیاز به رفع آن دارد. 

جلوگیری از عرق کردن در تابستان

چگونه جلوی تعریق زیاد را بگیریم

متأسفانه هیچ درمانی برای تعریق زیاد وجود ندارد ، اما درمان تعریق بیش از حد را می توان از طریق حرفه ای و طبیعی یافت. 

برای کاهش تعریق به طور طبیعی ، استفاده از پارچه های تنفس کننده و سبک مانند پنبه و پارچه توصیه می شود از پوشیدن پارچه های مصنوعی پلاستیکی محکم ، مانند نایلون خودداری کنید. 

 

از آنجا که پاها می توانند ناحیه ای بسیار آسیب دیده با هایپرهیدروز باشند ، پوشیدن کفش هایی با انگشتان باز و تعویض کفش های مبتنی بر مش برای ورزش می تواند به کاهش باکتری ها ، بو و ایجاد عرق کمک کند. پوشیدن جوراب های جاذب ، لباس های سفید و سیاه همچنین می توانند تأثیرات تعریق شدید را پنهان کنند و اگرچه این گزینه دائمی نیست ، اما می تواند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

برخی از تغییر در سبک زندگی همچنین می تواند به حداقل رساندن اثرات تعریق کمک کند. تغییر حالت از یک دئودورانت به یک ضد تعریق ممکن است از رطوبت اضافی جلوگیری کند زیرا برخلاف دئودورانت هایی که فقط در برابر بو محافظت می کنند ، ضد تعریق ها از هر دو محافظت می کند. ضدعرق ها م asثر هستند زیرا حاوی مواد موثری هستند که برای انسداد موقت غدد عرق کار می کنند. در لیست مواد ضد تعریق بدنبال کلریدرید آلومینیوم و زیرکونیوم آلومینیوم باشید.

 

اگر روش طبیعی تری را ترجیح می دهید ، می توان از غذاهایی با خاصیت بسیار اسیدی مانند سرکه لیمو و سیب به عنوان محلول مالش مستقیم روی مناطق آسیب دیده استفاده کرد ، که ممکن است به از بین بردن باکتری ها و بسته شدن منافذ پوست کمک کند. 

غذاهای پرادویه ، الکل و کافئین نیز ممکن است تعریق شما را بدتر کند ، بنابراین اجتناب از این مواد غذایی به کاهش عوارض جانبی کمک می کند. این غذاها غدد فوق کلیوی را تحریک می کنند و باعث افزایش دمای بدن می شوند و واکنش تنظیم حرارت را در جایی که عرق ترشح می کند برای خنک سازی بدن فعال می کنند. سپر عرق همچنین می تواند از اثرات تعریق بیش از حد پنهان شده و به عنوان یک پوشش فیزیکی برای پنهان کردن لکه های عرق و خیس شدن لکه ها کمک کند.

 

درمان عرق بیش از حد 

بسته به شدت تعریق زیاد ، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص پوست متخصص معرفی کند.

درمان های حرفه ای برای هایپرهیدروز عبارتند از:

 • داروهای خوراکی – برای جلوگیری از تحریک غدد عرق
 • داروهای ضد تعریق نسخه ای با قدرت بالینی 
 • یونتوفورز – جریان الکتریکی ملایمی از طریق محلول آب عبور داده می شود تا یونها از سد پوست عبور کرده و مجاری عرق را مسدود کنند.
 • تزریق ضد عرق – یک گزینه درمانی بسیار موثر و از نظر بالینی ثابت شده برای کاهش تعریق

 

واکسن

درمان های تزریقی به طور قابل توجهی در کاهش تعریق در موارد هایپرهیدروز موثر هستند. این روش درمانی مانند تزریق بوتاکس انجام می شود ، جایی که یک محلول پروتئین کوچک در منطقه مشکل دار برای جلوگیری از تحریک اعصاب به طور موقت استفاده می شود.

هنگامی که برای درمان تعریق بیش از حد استفاده می شود ، پروتئین به عنوان یک مانع موثر برای آرام کردن بیش فعالی غدد عرق عمل می کند. عوارض جانبی ناچیز است و اثرات بعدی مانند تورم موضعی خفیف و مشاهده سوراخ های ورودی در عرض 2 تا 24 ساعت از بین می رود. مزایای اصلی درمان های تزریقی این است که نتایج سریع دارند و تقریباً بلافاصله دیده می شوند.

 

غذاهای کلیدی و مناسب

 • تعریق طبیعی است و فقط زمانی مشکل ایجاد می کند که بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد و باعث پریشانی عاطفی شود 
 • هایپرهیدروز نام پزشکی عرق کردن زیاد است و معمولاً بی ضرر است 
 • در صورت تغییر ناگهانی تعریق ، ممکن است علائم یک بیماری زمینه ای را تجربه کرده و باید با پزشک خود صحبت کنید
 • تعریق را می توان از طریق عادت های هوشیارانه سبک زندگی ، داروهای تجویز شده و ضد تعریق کاهش داد 
 • درمان های تزریقی می توانند به کاهش شدید تعریق با نتایج سریع کمک کنند 

 

 

جمع بندی :

شما میتوانید از یکی از روش های که برای جلوگیری از عرق کردن در تابستان ذکر شده استفاده کنید و میزان تعریق همانطور که به آن اشاره کردیم ممکن است در افراد متفاوت ظاهر شود برای همین نمیتوان درمان قطعی برای این مشکل بیان کرد ولی شما میتوانید با مراجعه به پزشک خود برسی های لازم را انجام دهید . منبع : فیس رویال ، sk.n

 

 

 

مطالب بیشتر در وبلاگ

جلوگیری از چین و چروک صورت از بین بردن تاتو بدن درمان سریع جوش صورت
ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه نوشته
0